1

Téma: Houbařská žeň

V těchto dnech je lesích u Květné na poličsku taková úroda hub že na naplnění košů k neunesení stačí 2-3hodinky. Rostou poddoubky,růžovky(masáky), kováři(modráky), klouzky, kozáky a lišky. Čekám na václavky.

2

Re: Houbařská žeň

nevím, jestli jsem měla jen smůlu, nebo ty hnědé hlavičky prostě neviděla, ale v okolí Borové (kousek od Poličky) jsem narážela jen na samé staré a seschlé podříbky :-(

3

Zajímavé je,že letošního roku ,t.j. rok 2009,se říká,že je nejsusším rokem za posledních  6 let.Je to více méně pravda,protožr,když vydíte jak krtci dělají krtiny a "vyhazují"suchou  zeminu,,ba dokonce jak na březích rybníků schnou břízky,protože se snižuje i hladiny,tak houby letos rostou.Neviděl jsem snad krásnějších hřibů,které švagrová našla cestou domu pod dubem.Kousek dál pak vyrůstají bedly a to prosím v kraji,kde bývalo sucho málokdy.Za to tzv.panské hřiby,nebo hřiby "podoubáci",tak typické pro zdejší hraniční lesy,těch je opravdu jak šafránu.Zajímavé také je,že hřib kovář letos také roste ve zdejších lesích,spíše mítinách ve větším množství,než bývalo dříve.Asi těmto houbám stačí pouze ranní rosa,tza je zde každý den opravdu vydatná...

4

tak se musím taky přiznat,že jsem letos žádnou houbu nenašla.Když rostly,tak jsem neměla čas,ted zase nemají čas houby.Snad se to ještě vylepší.

5

U Pelhřimova spoustu hub v  lesích okolo Vlásenice, všechno na co si vzpomenete, ted pomalu začne sezona strnadek a hlívy ústřičné, takže holinky, košík, nožík a hurá do lesů smile

6

Ja jsem vzdy nasla spousty hribu na Moravce, nebo na Zlatniku je to kousek od Frydku-Mistku. Ja se sice moc v houbach nevyznam, ale rada je sbiram. Vzdy je nosim dedeckovi na kontrolu:-) A i muj deda, vasnivy houbar, rad sbira hlavne na Moravce:-)

7

Je konec července 2010 a podle všech informací od mykologů a skalních houbařů z celé České republiky, houby stále nerostou. Sice zapršelo, ale ve hvozdech nic moc. Spíše nic, než moc. Chcete-li si o houbách povídat, tak zde, nebo starší informace na burle.blog.cz. Tam se například dozvíte kdo je to houbař a kolik vlastně houbařů je. Zítra zde opět nashledanou.

Jaro však bylo přebohaté na hřiby dubové. Později se ještě objevily růžovky, čili masáky. Dobře rovněž vyskočily k nebíčku kováři a koloděje, tak jako každoročně. A potom nic.... Je škoda, že se sem nedají vkládat fotografie!!!

Znáte opeňku měnlivou. Zanedlouho začne její čas. Jedná se o houbu, kterou především používáme na přípravu omáčky pod maso. Je to jedna z nejlepších omáček. Musí se však do ní vložit několik...... Bohužel jí mohou sbírat oize znalí houbaři neboť se dá zaměnit  za čepičatku jehličnanovou, která je prudce jedovatá. Chcete více informací???

Pokračování zítra!

8

Už je zítra, tak tady máte malé zamyšlení více pak na burle.blog.cz!!!

Celý život suším houby špatně, neboť na novinovém papíře. Je to sice způsob pro přírodu šetrný, ale pro zdraví lidí nezdravý. Velice dobře to ale funguje ve spojení s automobilem. Já jsem tremp, který často, zejména když se jedná minimálně o týdenní čundr, využívá auto. Zásadně krájím houby na silné plátky. Důvod je jediný, kdybych krájel na tenké, tak bych je ve vozidle neměl kam dát. Každý říká, tedy pane, vy ale máte ty houby silné.

Již při krájení je dávám na auto. Proto si vybírám místečko, aby sice bylo na slunci, ale rovněž ve stínu. Například částečně pod stromy. Slunce postupuje po obloze. Na plodnice svítí slunce, ale za okamžik jsou ve stínu. Stále však v přírodním průvanu. Je to dokonalé, ale pouze za přepokladu, že je občas obracíme. Tím urychlujeme sušení.

Když se blíží večer, tak je dám do auta. Nejlepší vozidla jsou ta, která například vzadu pod sklem mají dostatek místa. Například forman. Papíry se sušeným úlovkem dávám na sebe a navrch dám ještě několik archů novin. Tím výrazně zabráním přístupu vlchkosti. Ono to fakt funguje. I když je vlhké období, tak se houby nekazí a dají se pak doma dosušit.

Úplně dokonalý způsob je dávat houby do auta a nechat mírně otevřená okýnka. V autě je za okamžik 40 stupňů, ale i řízený průvan. Asi si to dám patentovat. Má to však jednu nevýhodu. Nemůžete beze strachu od auta odejít zpět do lesa. Všude se strašně krade. Nedostatkem také je, že se vám jich do vozidla moc nevejde. Lepší je dávat je na karosérii.

Netrvá to dlouho a to podle sluneční aktivity a houby se lámou. Ale i tak je potřebné je doma dosušit. Ale kam je dát. Nejlepší je, když máte doma chlapa, který miluje pečenáče. Ty krabice od nich jsou pro sušené houby dokonalé.

Slibuji, že již příští rok budu na sušení používat papír na pečení. Máte někdo s ním prosím nějaké zkušenosti?

V zimním období se houby, především hlíva ústřičná, nejlépe suší na rozjetých radiátorech. Nejdříve jí odložíme na chladné místo (např. chodba, sklep) kde jí necháme roztát a trochu zbavit vlhkosti. Pak už krájíme a sušíme.

Poznámka: Odborník na slovo vzatý, Jaroslav Balaštík, který se zabývá potravinářskými technologiemi,  zdůraznil ve vysílání Českého rozhlasu,  že nejsnadnější a nejlepší sušení hub je na přímém slunci. Je to podle něho nejlepší způsob konzervace. A dodává. Není třeba sušit ve stínu, jak se mnohdy doporučuje. A já dodávám - odborník má vždycky pravdu. A nemá-li pravdu, platí vždy bod číslo jedna. A ten zní! Odborník má vždy pravdu!
Václav Burle

9

Je pravda, že houby jsou plné vlákniny a když se jedí pravidelně, třeba v různých pokrmech, polévkách, pojáhají vytvářet dobrou stolici?

10

S tou vlákninou, stolicí, je to pravda. Je to dokonce lepší, než když se pojídá zelenina. Je to jeden z hlavních důvodů, proč až ve velkém konzumovat houby. Jejich sbírání má několik předností. Při jejich hledání sportujeme, hubneme,  tedy děláme hodně pro své zdraví. Jsme v lese na zdravém vzduchu a kolem sebe vidíme spoustu krásy.

V této souvislosti je asi nejlepší liška. Pozná jí každý, záměna není možná, sice existuje ještě jedna, ale i ta je jedlá. Nyní začíná ve hvozdech její čas. V minulých desetiletích se začala z lesů vytrácet a bylo jí velice málo. Důvodem byly kyselé deště, znečíštěné ovzduší. V poslední době se ve velkém začíná navracet. Jsou oblasti, že když příjde její čas je jí všude plno.

A vy co jste líní a raději si jí koupíte někde u silnice, tak pozor. Například v minulých letech jí u šumavských silnic ve velkém  prodávali Rómové. Oni jsou velice dobří a úspěšní houbaři. Vždyť nejde o nic více než o prachy, že ano. A pak, že neumějí a nechtějí pracovat. Zde na Šumavě se jedná v podnikání kolem hub o dělný lid. Bohužel,  přenádherné plodnice lišek balili do igelitových sáčků. Jistě si umíte představit, jak to v parném létu vypadalo.  Bylo to o život. Projel jsem šumavskou magistrálu a ve vší slušnosti a počestnosti, ony ty cikánky jsou přenádherné, jsem každou prodávající skupnku poučil, že do igelitu NE. Světe div se, během krátké doby to změnili. Asi do té doby nechápali, proč jim kšefty na rozdíl od borůvek nejdou. Lišky začali dávat do plastových krabiček. Cena stoupla, ale problém byl tentýž. Nekupujte houby v igelitu. Je to nebezpečné! Více o houbách na burle.blog.cz.

11

Ono se říká, lišky, které sežereš, všechny zanedlouho vyse... .!

12

To s tím vyměšováním lišek je pravda, ale.... Liška s vejcem, nebo na kyselo jako omáčka s rýží a pěkným kouskem hovězího, ve světové polévce kulajdě, tak to nemá chybu. Ta chuť je fantastická. A co takhle bramborák s houbama! Zrovna včera jsem se dozvěděl od Kudláčka, který se jmenuje ve skutečnosti Jiří Laštůvka a je vynikajícím houbařem - najděte si na internetu kudlův fotoatlas hub a pozdravujte ho ode mne u něj v komentářích - že připravuje lišky na způsob řízku. Musím to zkusit!  Na houby nedám dopustit. Ony v dávné, ale i v nedávné minulosti, zachraňovali  lidi před hladomorem.  Bylo to zejména v třicátých letech, kdy byla krize, za obou světových válek a zejména v dobách historických. To bylo a také bude důvodem, proč český, moravský a slezský lid, tak dobře houby ovládá!....

13

Dnes v rozhlase říkali, že houby nikde nerostou a ani v dohledné době neporostou. Nebo je snad někdo nacházíte?

14

Houby fakt nerostou. Když se chce něco najít, tak se to musí vychodit. Kováři, koloděje, sem tam nějaká holubinka. Zkrátka nic moc!

Letošní houbařská výstava v Praze se bude konat 28 - 29.  srpna v přízemí VŠUP na náměstí Jana Palacha č. 80 na Praze 1 / 10,00 až 18,00 hodin.  Vstupné 40 korun, důchodci a studenti polovic. Můžete si přinést houby na určení. Srdečně vás všechny zve Česká mykologická společnost.

15

Teď jsem se vrátil z lesa. Nikde nic, ale na stromech je spousta z jara uschlých hlív plicních. Je to velká pochoutka. Chutnají jako oříšky. Vzít domu, dosušit, semlíít a používat jako houbové koření. Začala se rovněž objevovat druhá čerstvá vlna této významné houby. Za týden se budeme mít zase na o těšít. Přinesl jsem manželce plný košík. V lese jsem viděl pouze plodnici holubinky zelené, jednoho maličkého asi kováře a penízovku. Bída, bída, bída...

16

Četl jsem vloni váš článek o hřibech kavkazských. Rostou tam letos opět?

17

Dnes na stránkách o houbách se píše, že mnohde se již začínají objevovat. A dokonce, nebo vlastně převážně hřiby. A co tam u vás?

18

Jaký používáte nůž na houby? Kudličku, nebo snad bajonet, lovecký tesák? Zítra asi na toto téma zde pokračování.

19

Kavkazští zatím nerostou. Na návsi je posekaná tráva, ale je děsné sucho. Zatím nic, snad se dočkáme. A so ve Stachách nevíte někdo něco?

20

Dnes jsem byl na houbách v klánovickém lese a musím říct, že jsem toho moc nenašel. Poradíte někdo kde aktuálně houby rostou? A jestli vůbec? Trošku deště bylo, tak by už snad měli houby růst.

21

Buď kamaráde v klidu. Ono to neroste po celé republice. Sem tam někdo na nějaké plodnice narazí, ale většina houbařů chodí z lesa bez "úlovku".

22

Klikněte si zde na Výletníku NEČTINY a pomozte nám bojovat proti likvidaci významné mykologické lokality, která má být zničena těsně před jejím vyhlášením přírodní památkou. Jinak ještě více na burle.blog.cz. Děkujeme, že nás tam v komentářích podpoříte. Chraňme přírodu, ale bez boje proti zkorumpovanému úřednictvu to určitě nepůjde!!!

23

Dobrý den, chtěli bychom o tomto víkendu jet na houby, budeme se pohybovat v okolí Nalžovských hor, nevíte, zda rostou?? Děkuji !!

24

Nerostou po celé republice. Podívej se o tři články výš....

25

Zásadně je třeba rozdělit nositelé nožů, kudel, bajonetů, vyhazovacích, vyskakovacích, na dvě předůležité skupiny. Tou první jsou ženský, které jsou schopné si vzít do lesa cokoliv. Nejvíce, a nikdo neví proč, milují nože kuchyňské. Většinou těch největších velikostí, ale s čepelemi úzkými. Nejhorší je, a to si usilují pokaždé o život, že je nosí v ruce. Stačí málo, a to se již mnohokrát stalo, zakopnou, uklouznou, skloní se před větví, a čepel mají ve svém těle. Krve jak z vola. Pořád jim, ale to platí i pro mužský, můžete vysvětlovat, že taký kuchyňošmidl se zásadně nosí v košíku, nejlépe pak zastrčený do jeho pletiva. Že se nemá používat vůbec, jim nevysvětlíte. Jsou to tvrdé palice.

Mužský, to je kapitola sama pro sebe. Opět je můžeme rozdělit na dvě skupiny. Do té prvé patří těch několik přemálo jednotlivců, které tyto ostré a bodné nástroje vůbec, ale vůbec nezajímají. Asi to nejsou chlapi ale jenom...

Naprostá většina chladné zbraně miluje. Taková ženská si myslí, že nejlépe je koupit tomu svému k vánocům kravatu, chlast, košili, trepky. Omyl , vážené dámy. Kupte tomu svému krasavci přitloustlému, s pořádným břichem, k jmeninám, narozeninám, nůž a uvidíte, jak vám dá přes hubu. On si totiž v ten okamžiku bude myslet, že vám to poradil váš milenec. Přece takhle vynikající nápad manželka sama od sebe mít nemůže, že ano?

Vsadím se, že každý si při získání této chladné nádhery, nebo jejím zakoupením, pěkných několik nocí s ním laskal pod peřinou. I manželské, milenecké, kamarádské povinnosti musely jít stranou. Správný chlap má vždy mít při sobě dva nože. Pěkně ostré, vyblejskané, umyté a vždy připravené k akci.

Správný chlap se stále s nima laská a těší se na nejbližší akci. Jeden má vyhazovací, druhý zase vystřelovací, třetí ho vyndává jen tak za pomocí palce a rychlého pohybu ruky. Nejeden, a není jich málo, má doma celou sbírku. Úžasnou, které si váží více než manželka, milenka, dcera, svých zlatých, stříbrných, platinových šperků. Mnohdy ten nůž je o hodně dražší než ten prstýnek, řetízek. A to nebudu mluvit, psát o multifunkčních nářadích. To je další úžasná kapitola.

Na houby jsou jim všechny ty nože, kudly, bajonety k ničemu. Každý si totiž do lesů vezme ten, který nejvíce miluje, který mu dobře padne do ruky. A ten nej... zanedlouho někde v houštinách ztratí. To je zákon. Může se pouze utěšovat tím, že někomu udělal velkou radost. Již se několikrát i stálo, že ho on, nebo některý ze známých, našel. Bohužel po těch letech v hrozitánském stavu.

Všimněte si, že naprosta většina houbařů, mužskejch, nosí do hvozdů na houby nože, které mohou posloužit k mnohým věcem, například k vyvrhnutí mamuta, ale na čištění hub, jejich krájení, jsou úplně, ale úplně k ničemu. A mezi ně patřím i já!

Já ale, oproti nim, mám zdravou výmluvu. Málokdy chodím pouze na houby. Když vyrazím, tak to není jen na jeden den, ale minimálně od pátku až do neděle. Nožík, který je určitě na houby nejlepší, by mě byl k ničemu. Musím si totiž uříznout chleba, otevřít konzervu a čepel  poslouží i jako lžíce.  Musí to být takový, který má široké použití.

Správný houbař se neobejde ani bez multifunkčního vercajku. Minimálně musí mít při sobě pořádné kleště. Jak by se jinak dostal za vysoký plot vojenského objektu, obory, a podobně. Mnozí borci to již mají perfektně propracované. Za pomocí kleští vytáhnou hřebíky, otočí půlklády plotu  a protáhnou se na ten   fantastický a milovaný plácek.  Při odchodu zatlučou hřeby a nikdo nepozná, že ten  houbařský ráj byl navštíven.

Roky jsem plísnil choť, proč si na houby nevezme pořádný nůž, kterých je doma spousta. Ona odjakživa nosí  takový červený se dvěma želízky, párátkem a pinzetkou. Nůž podle mne úplně k ničemu. Dostala ho jako malá holčička od svého otce. Nedá na něj dopustit.

Není to tak dlouho, když jsem si jen tak za chalupu odskočil na houbičky. Sáhl jsem po košíčku a vzal ten její nejoblíbenější. No ona vlastně jiný nemá. Byl jsem překvapen, jaká je to při čištění a okrajování hub dokonalost. Budu si ho muset taky opatřit. Není asi na houbaření dokonalejšího nože!!! Co vy na to???