1

Téma: dilema: zpřístupnit přírodní památku nebo ne?

Procházím přírodou a objevuji nové přírodní krásy.Vím o vodopádech ,jeskyních a propastech.Pár jsem jich popsal a zjišťuji,že nejsou už v tom stavu v jakém byly.Ono stačí napsat článek a taková stovka lidí najednou udělá z krásného místečka docela spoušť.Bláhově jsem si myslel ,postavíme tady mostky aby se sem lidé lépe dostali.Označíme řádně trasu turistickým značením.Ne ne ,necháme to jak to je.Kdo se umí dívat,kdo nelituje námahy,má trochu té turistické či roverské intuice tak tu krásu si pro sebe a své nejbližší najde a předá ji potomkům v tom zachovalém a neponičeném stavu.Nejsem lakomec,ale ono to dnes asi jinak nejde.Už bohužel není doba Okrasných a Zvelebovacích spolků.Těm kterým křivdím se omlouvám,ale prostě taková je moje životní zkušenost.Moc lidí jen bere,málo dává a náročnost stoupá - běda jestli je zklamán - to pak odnese právě ta památka.

2

Re: dilema: zpřístupnit přírodní památku nebo ne?

Je to dilema se kterým se občas také setkávám a na vlastní oči pak vidím,co udělá "taky zájem " o taková krásná místa,pokud se člověk o tom zmíní před více lidmi.A to podotýkám,že se nejedná o vagabundy,neboť ti jsou vůbec pohromou pro taková krásná místa.Mám také několik tajných míst,o kterých ví málokdo a ono stačí jen to co sama příroda změní,například tím,že tam naroste nějaký stromek z náhodně zaletěného semínka(řekl bych,že nejhorší jsou javory klen a jeho mutace a pak různé druhy vrb...)V dnešní době si myslím,že je třeba takové ta krásná místa prostě chránit co nejdéle.Mám zkušenosti,že pokud se někam na krásné místo dá třeba lavička,aby si člověk poseděl v klidu uprostřed přírody,pak věřte,že za měsíc tam již bude  plno papírků,vajglů,PET lahví,případně skleněných lahví od čehokoliv.Mě to vždy připadá,že mnozí lidé (kdyby to dělali mladí,tak budiž,snad se změní...)i ti starší,jako by měli potřebu  odhodit vše co již nepotřebují A nejvíce  mě rozčiluje,když nacházíte papírové kapesníčky,přímo na té louce nebo mechu svítí,to pak si myslíte i o těch  nejhezčích nosánkách něco o pěkném dobytku... No snad se to časem zlepší,vždyť většina z nás takoví nejsme,že?