1

Téma: velký nůž nebo sekyrka nebo mačeta

Pokud se pohybujete po místech kde není  moc civilizace,či ji ani nevyhledáváte a jste na trase či expedici několik dní,stojíte před otázkou zda si vzít raději velký nůž čí sekerku či mačetu.Místo velkého nože stačí jeden kapesní a jeden tzv kuchyňák.Velký nůž spíše překáží a popravdě nemá uplatnění - strom s ním  neporazíte a porost neposekáte.Sekera je těžká a jednostranná záležitost.Na zatlučení postačí vhodný kámen ži větší pevné dřevo.Já doporučuji mačetu.S tou porazíte strom/do průměru 10cm v pohodě - větší nemá cenu ani kácet/.S roštím a travinami si poradíte.Jako zbraň je velmi vhodná - jak sečná i jako vrhací/.Pro vaše účely není vhodná dlouhá a s dřevěnou rukojetí.Pokud možno i víceúčlová.Čepel musí vydržet i úder na kámen či práci kdy si kamenem pomůžete.Čepel pružná,ale nepřekalená.Ostří by mělo být po celé jedné straně,na duhé straně do pětiny,pak nejlépe ploška na tlučení a poté pila.V špici múže být díra - pomáhá při řezání(provléknutí lana,tyčky).Špice by neměla být do špičky - hrotu ale do hrany čtverce - nabroušené/ mačetu pak lze použít i jako vrhací a dělit dráty úderem na držadlo/.Držadlo plastové či gumové,lze i omotané kvalitním umělým lanem - ne nikdy dřevo/.Konec držadla kovový - schopný snášet úder a pomůže k vyvážení nástroje/.

Podívej se na typy jako MACHIO,GUKHA,KURRI,KUKRI,KHUKRI cenově jsou od 1200 do 5000 Kč.   Mně se osvědčila JUNGLE KHUKRI  1045  za 800 Kč

Dříve jsem si udělal z plátu pily na kov  podle mačety COMANDO III/ta je univerzální/.

Rozhodně si nepořizujte naše armádní z výprodeje /jsou akorát k vzteku - dělají se mozole,praskají a hned se ztupí,o reznutí nemluvě/.

2

Re: velký nůž nebo sekyrka nebo mačeta

Mačetu?  proč ne, ale někam do tropů. V naší vlasti stačí pořádný nůž, nejlépe od mikovu, a mutifunkční nářadí se sadou bitů. Je tam vše potřebné a navíc s tím opravíš statkáři traktor, letadlo nouzově přistále na louce a mladé mamince kočárek.....Ani ho nemusíš nosit na opasku, v kapse. Stačí když ho uložíš do torny. -vb-

3

Re: velký nůž nebo sekyrka nebo mačeta

Rite Aid Corporation is a drugstore chain in the United States. It is the largest drugstore chain on the East Coast and it is the third largest in the United States and the store expanded into five additional states.

rite aid survey   |
survey.riteaid.com