1

Téma: velký nůž nebo sekyrka nebo mačeta

Pokud se pohybujete po místech kde není  moc civilizace,či ji ani nevyhledáváte a jste na trase či expedici několik dní,stojíte před otázkou zda si vzít raději velký nůž čí sekerku či mačetu.Místo velkého nože stačí jeden kapesní a jeden tzv kuchyňák.Velký nůž spíše překáží a popravdě nemá uplatnění - strom s ním  neporazíte a porost neposekáte.Sekera je těžká a jednostranná záležitost.Na zatlučení postačí vhodný kámen ži větší pevné dřevo.Já doporučuji mačetu.S tou porazíte strom/do průměru 10cm v pohodě - větší nemá cenu ani kácet/.S roštím a travinami si poradíte.Jako zbraň je velmi vhodná - jak sečná i jako vrhací/.Pro vaše účely není vhodná dlouhá a s dřevěnou rukojetí.Pokud možno i víceúčlová.Čepel musí vydržet i úder na kámen či práci kdy si kamenem pomůžete.Čepel pružná,ale nepřekalená.Ostří by mělo být po celé jedné straně,na duhé straně do pětiny,pak nejlépe ploška na tlučení a poté pila.V špici múže být díra - pomáhá při řezání(provléknutí lana,tyčky).Špice by neměla být do špičky - hrotu ale do hrany čtverce - nabroušené/ mačetu pak lze použít i jako vrhací a dělit dráty úderem na držadlo/.Držadlo plastové či gumové,lze i omotané kvalitním umělým lanem - ne nikdy dřevo/.Konec držadla kovový - schopný snášet úder a pomůže k vyvážení nástroje/.

Podívej se na typy jako MACHIO,GUKHA,KURRI,KUKRI,KHUKRI cenově jsou od 1200 do 5000 Kč.   Mně se osvědčila JUNGLE KHUKRI  1045  za 800 Kč

Dříve jsem si udělal z plátu pily na kov  podle mačety COMANDO III/ta je univerzální/.

Rozhodně si nepořizujte naše armádní z výprodeje /jsou akorát k vzteku - dělají se mozole,praskají a hned se ztupí,o reznutí nemluvě/.

2

Re: velký nůž nebo sekyrka nebo mačeta

Mačetu?  proč ne, ale někam do tropů. V naší vlasti stačí pořádný nůž, nejlépe od mikovu, a mutifunkční nářadí se sadou bitů. Je tam vše potřebné a navíc s tím opravíš statkáři traktor, letadlo nouzově přistále na louce a mladé mamince kočárek.....Ani ho nemusíš nosit na opasku, v kapse. Stačí když ho uložíš do torny. -vb-