1

Téma: čím zapaluješ oheň

Bylo nebylo...začal jsem se sirkami,byly dříve velmi kvalitní,dnes se nedají použít - během výletu vám zvlhnou,rada by byla  - dej si je do hermetického pouzdra,bohužel ty dnešní sirky mají i špatné škrtátko,které i normálně nefunguje.Takže sirky ne.Plynový zapalovač nebo benzinový.Dle mého plynový má jen tu výhodu,že plamen se dá lépe regulovat do vyššího plamene a vítr ho jen tak nesfoukne.Dle mé praxe je však více poruchový.Benzínový,zvláště plnitelné jsou spolehlivé,ale poslední dobou kamínky nejsou kvalitní.Výhodou je i to,že trochu benzínu můžeme odlít pro rozdělání ohně.Plyn nám hned unikne.Nevýhodou zapalovačů je i to.že je nemůžeme dlouho použít jako svíčku,buď se spálíme,nebo poškodíme zapalovač.Takže zapalovače ne,i když já jeden doporučuji do KPZ.Já mám nejlepší zkušenost s křesadlem.Opravdu dobrá věcička která nezklame.Múžete rozdělat oheň i za deště i za větrna.Cena se pohybuje od 120 do 600 Kč.potíž je v tom.že za 200 můžete koupit kvalitu a za 500 šmejd.Vyzkoušet si křesadlo v obchodě nemůžete.Teplota jiskry dosahuje 2500 - 3000 stC.Počet křísnutí je od 1000 do 12000 dle kvality křesadla.Já nosím ke křesadlu papír/minulý článek/ a - benzínového červa-.Plstěné válečky namočené v benzinu a uložené v plastové šroubovací lékovce.Ty spolehlivě chytnou.Papír používám jako clonu proti větru.Přichystám si buď březovou vrchní jemnou kůru nebo sušší trávu ve smotkových balíčcích.Po ruce mějte vždy roztříděné větvičky podle velikosti na následné přikládání.Benzínový červ je upraven tak ,že ho můžu použít i jako svíčku/těsnící plíšek s kovovou trubičkou a knotem mám v KPZ/.

Jistou dobu jsem používal i pyrotechnické zápalné tyčinky - jsou asi 20 cm dlouhé,hoří vydatným plamenem.který nezhasne/vypadá to jak malý tryskový motor/ a hoří asi 1 minutu.tahle zápalka zapálila všechno.Bohužel jde o nedostatkové pyrotechnické zboží.

Zkušenosti mám s rozděláváním ohně pomocí lupy,ale lze použít i dno lahve/pokud najdete lahev v lese tak ji prosím buď vemete sebou nebo ji zakopejte - nejčastější příčina požárů /.

Zkoušel jsem i rozdělávat oheň třením dřeva,ale i křesání oceli o křemený valoun je rychlejší a méně namáhavější.Zde doporučuji použít černý střelný prach -pokud je možnost.

Dobrý přátelský oheň přeje Waketai

2

Re: čím zapaluješ oheň

Když je mokro, ale přesto toužíte po ohníčku, zkuste kostičku lihového podpalovače. Zapálit sirkou, kostka pak hoří cca 10 min. Pokud koupíte za pár korun lihový vařič, ušetříte místo v baťohu a můžete si uvařit polévku ze sáčku. Sice to není tak rychlé ajko benzín či plyn, ale v krosně to opravdu hodně šetří místo. takže na krátké výlety lihák a na vícedenní plyn. bombu.