1

Téma: a co tak na slovenko

bol niekto aj ma slovensku, ako s amu tam pacilo, podme sa o tom porozpravat

2

Re: a co tak na slovenko

Stopem po Slovensku.
Ještě v době,kdy jsme byli mladší a plni elánu, tak jsem v rámci služebního poměru prožil na Slovensku neuvěřitelných krásných  5 měsíců.Tehdy jsem byl na školení v ústřední celní škole v Trenčianských Teplicích od března do poloviny června a pak cca1,5 měsíce od září do konce října někdy v roce 1973.Prochodil jsem ve volnu okolí jak Trenčianských Teplic,tak na podzim okolí Dubnice nad Váhom.Kouzelná příroda ,zvláště  na jaře v od dubna do června,kdy všechno kvetlo  se nedá popsat v jednom článku,ani ty krásné cesty stopem a i pěšky v noci pod Vysokými Tatrami ,kdy byl úplněk a od Tater i v blízkém okolí silničky vedoucí z Kežmaroku přes Ždiar k Javorině,kdy lesy kolem byly ozvučeny tu blízkým a onde vzdáleným troubením jelenů.Těch zážitků bylo více a kluk z Čech v uniformě celníka,jsem byl jako v "Jiříkově" vidění.
Jedno ale bylo nepřekonatelné,v té době  na jaře řádila kolem Trenčianských Teplic slintavka a kulhavka,proto byly vyhlášeny karantény jednotlivých oblastí a pamatuji se,že se nekonaly  ani manifestace na 1.máje.My co jsme nejeli domů,pro velkou vzdálenost jsme volno využili k turistickým výletům do okolí.Tak jsme s jedním kolegou K.Z. z Prahy vyrazili na horu Baske,která je sočástí Strážovských vrchů a rozkládá se mezi Trenčianskými Teplicemi a Omšeniem.Byl takový krásný den,teplo a když jsme se dostali na vrcholovou cestu do prastarého bukového lesa,tak jsme šli a najednou na kraji takové loučky jsme zaznamenali jakési chvění louky,jako kdyby se tráva chvěla a ohýbala se ,přitom nebyl ani znatelný pohyb vánku.Při prohlédnutí zblízka jsme zjistili,že na každém stvolu tráva a včech lístcích se z kukel líhnou snad miliony motýlů(neboť ty louky tam byly celkem tři a všude byl slyšet takový jemný ševel a vlnění travin)jasoně dýmnivkového.Mohu říci,že jsme s přítelem stáli jak očarovaní a hleděli jsme na tu krásu  přeměny v ty jemné motýli.Později jsem toto již nikde nezažil ani neviděl.Snad je ta krajina tam stále trak krásná jako tehdy,nebyl jsem v těch místech již dobrých 35 let...

3

Jen pokračuji k první vzpomínce na Slovensko.Bydleli jsme v poměrně pěkném a tehdy moderním rekreačním hotelu JAS Magnezitových závodov.Dopoledne probíhala škola a mnohdy i v sobotu dopoledne,ale když bylo volno tak jsme podnikali poměrně náročné výlety do okolních lesů a kopců.Městečko Trenčianské Teplice.jsme měli prohlédnuté během pár odpoledních výletů,takže jednou,bylo to opět v neděli po obědě jsem se vypravil na výlet,kam dojdu tam dojdu,hlavně,abych se vrátil včas,t.j do 22.00hodiny,kdy se zavíralo a pozdní příchod bylo nutné vždy vysvětlovat,což pro mě nebylo.Tak jsem se vypravil na Omšenie,krásnou vesničku,ze které k nám chodívali někteří lidé pracovat,na recepci,byla myslím Anička M. a údržbář byl také odtud.No nic ,došel jsemna konec vesničky,která leží pod krásnou a nevysokou horou Baba ,a najednou silnička končila a pokračovala takovou kamenitou těžko schůdnou natož sjízdnou cestou nahoru až ke státní silnici vedoucí z Dubnice nad Váhom někam do Prievidzi.Už cestou nahoru jsem si všiml zvláštní květeny,plno vstavačů a co bylo zvláštní na louce kvetly koberce upolínů,květin,které zde u nás se jen pěstují jako vzácné kytičky.Tyto byly do oranžova zbarvené a pak tam kvetly takové jako chrpy zbarvené modré květy,které jsou zde na vápenném podkjladě jako doma.Co to bylo jsem si zjistil,ale dnes mi název již vypadl.Kousek na silnicí byla vidět taková špičatá hora,jak jsem později zjistil,tak se jmenuje Vápeč.Po hodince stoupání na vrchol ,kde byl krásný rozhled na údolí Váhu ,na Dumbnici  a částečně i Ilavu,jsem byl nucen nastoupit cestu zpět.A opět nezapomenutelný dojem,ze zdole z vesničky pod Vápečí se nesl zpěv,žádný rozhlasový ,ale zpívaný živými děvčaty a chlapci,tak jako tomu je ve filmech o krácśe Slovenska např.od Karla Plicky apod.Kdo ví zda to ještě existuje v dnešní době.Samozřejmě jsem se vrátil trochu po uavírací době,ale pocit krásy,který ve mě byl po tom putování,veškeré chmury zaháněl a dnes vzpomínám a kolikrát si myslím,že to snad ani nebyla pravda...

4

Region Slovácko se nachází na úpatí Bílých Karpat. Rozprostírá se v krajích Zlínském a Jihomoravském.  Mezi největší města zde patří Hodonín, Veselí nad Moravou, Strážnice, Zlín, Luhačovice, Uherský Brod, Uherské Hradiště, Otrokovice, Břeclav a Hustopeče.
Zde mužeme navštívit Velehrad. Na Velehradě

5

Region Slovácko se nachází na úpatí Bílých Karpat. Rozprostírá se v krajích Zlínském a Jihomoravském.  Mezi největší města zde patří Hodonín, Veselí nad Moravou, Strážnice, Zlín, Luhačovice, Uherský Brod, Uherské Hradiště, Otrokovice, Břeclav a Hustopeče.
Zde mužeme navštívit Velehrad. Na Velehradě
You can easily check out our best quality a+ certification exam dumps prepare you well for the real pmp exam. You can also get success in real exam of security+ training with the quality network test questions and ccie voice 350-030 answers.