1

Téma: české lanýže

Má někdo zkušenost s tzv.českými lanýži? Velikost od hrášku do 6 cm.Vypadají jako brambory či oloupané kaštany,dřeň žluto šedivá,někdy ke kraji mramorované.Velmi voňavé.Dá se to jíst či nějak upravit?Nalézám převážně v smíšených lesích s převahou smrků v hloubce 5 až 10 m.Ze zkušenosti vím,že divoká prasata na ně chodí po 3 letech jakoby si je pěstovala,nebo růst začíná nejdříve po této době.Sběr koncem července i vdobě kdy jiné houby nerostou.Půda ele musí být stále vlhká - výskyt nejvíce poblíž potoků a pramenů.

2

Re: české lanýže

Zdravim
nacházím něco (asi podobneho) mrkněte na odkaz : http://jedovatehouby.blogspot.com/2006/ … obecn.html pokud ho admin smaže tak se podivejte na "Jelenka"  a dejte mi vedět jak jste dopadl
s pozdravem Urban

3

Občas se lanýže u nás najdou. Nedávno měl úspěch místopředseda České mykologické společnosti ing. Jiří Burel. Článek a snímky jsou na burle.blog.cz.

4

waketai napsal:

Má někdo zkušenost s tzv.českými lanýži? Velikost od hrášku do 6 cm.Vypadají jako brambory či oloupané kaštany,dřeň žluto šedivá,někdy ke kraji mramorované.Velmi voňavé.Dá se to jíst či nějak upravit?Nalézám převážně v smíšených lesích s převahou smrků v hloubce 5 až 10 m.Ze zkušenosti vím,že divoká prasata na ně chodí po 3 letech jakoby si je pěstovala,nebo růst začíná nejdříve po této době.Sběr koncem července i vdobě kdy jiné houby nerostou.Půda ele musí být stále vlhká - výskyt nejvíce poblíž potoků a pramenů.

Našel jsi je i letos? Moc by mě to zajímalo. Já jsem ještě nikdy neměl to štěstí....

5

dnes  5.7.2011 jsem našel 4 ks /okolí bojkovic/   celková váha  cca 0,5 kg .. smrkový a smíšený okraj lesa..

6

V hloubce 5 -10 m ? Jakou vrtnou soupravu používáte?

7

O bělolanýži obecném článek na burle.blog.cz

8

Dne 30.07.2011 našel manže při sekání trávy ,poblíž lesíkal 4 ks lanýžů,nikdy předtím jsem je neviděla, poblíž voj.újezdu Libavá,kde máme chalupu.
A proto tady na stránkách hledám nějaký přesný popis vzhledu,nebo jejich připravu.
Jsou to tmavě hnědé, téměř koule,vzhledem podobné bramboře.Ale nebyly úplně v zemi,ze země jim čouhaly jen malé plošky hladkého povrchu.zdravím houbaře.pavla S.

9

Tiše a hééééézky Vám závidím. Jedná se s velkou určitostí o bělolanýž obecný. Údaje, a jak ho zpracovat v kuchyni, najdete na internetu. Něco je i na burle.blog.cz. Právě ta informace, že vždy je vidět jenom kousíček a vypadá jako brambora je jasným důkazem.

Houby už rostou jako zběsilé. Jsou ale oblasti, kde si budete muset ještě asi několik dnů počkat. Zejména se nacházejí hřiby smrkové, bývá i hodně lišek atd. Přeji vám hodně úlovků a překrásné chvíle v lesích. Hele Martine, ty prý zase chodíš do hvozdu s flaškou. Vykašli se na to. Není to zdravé...

10

Dneska jsem našel bělolanýže obecného.Krásně zdraví,nádherně voní a váží 598gramů.nevíte jestli se dá speněžit,tak jako třeba v zahraničí?Budu vděčný za každou reakci.foto pošlu

11

včera jsem našel lanýže, tak jak popisujete... chtěl bych se tady někoho zeptat, jak je to s růstem atd.? jestli na tom samém, či hodně blízkém vyroste znovu a jestli ano, tak jak dlouho to tak trvá? ten co sem našel má asi 7 cm... Děkuji

12

tady nějaké fotky lanýže z dneška váha 598gramů. http://imageshack.us/g/221/p1010249cb.jpg/

13

Bělolanýž psáno v uvozovkách nemá moc velkou hodnotu. Opět doporučuji článek na burle.blog.cz.

14

V červenci jsem naše lanýže ve smíšeném lese kde bylo dost vlhko. Zřejmě ho nějaké zvíře chtělo vyhrabat ,tak koukal jen kousek asi 5cm pod povrchem. Váha 415g. Na naše poměry dost velký macek. Bohužel jsme nevěděli jak s ním naložit. Máte někdo nějaký recept? Díky

15

Už jsem tady psal na Výletníku o  bělolanýži obecném. To je pravděpodobně ten, kterého  jste našel. Více ve vyhledávači na burle.blog.cz. Potom existuje u nás lanýž letní, který je pod vysokou pokutou chráněn Českou republikou. Rovněž ho najdete na blogu. Tohoto letního předevčírem přinesli úmyslně dva mykologové na výstavu hub v Praze, která dnes skončila. Je nepochopitelné, že odborníci na slovo vzatí porušují zákon a nic se jim nestane. Je to tady ve všem pěkný blázinec!

16

U nás se dá ještě najít lanýž letní. Jedná se ale o houbu, která je chráněná státem pod obrovskou pokutou. Netrháme, ale podle poučky pana Burleho pouze fotografujeme, kocháme se, ale netrháme. A ihned jmenovaného informujeme, neboť on se s ním ještě nikdy nesetkal. Ó, jak moc by si ho chtěl vyfotografovat. A to platí i pro bělolanýže.

17

Dobrý den
Neví někdo kde se dají najít v 4eské repiblice Lanýže (černý,bíli).
Kdokoliv jestli víte budu moc rád jestli mi odpoví na tento email:
dplzak@seznam.cz
Děkuji dopředu za odpověd.

18

Články o lanýžích jsou na burle.blog.cz. Stačí si přečíst a kouknout na snímky. Jest-li se domníváš, že najdeš stejné lanýže, jaké rostou ve Francii a v Itálii, tak jseš úplně vedle.

19

A nevíte někdo jestli ještě teď rostou?

20

To víte, že rostou. Zejména pod zemí a divočáci je vyhledávají, neboť jsou pro ně obrovskou pochoutkou. Na burle blog zanedlouho dopíši článek, jak jsou lanýže na druhou stranu přestrašně, pro lidský organismus,  "jedovaté", nebezpečné. Zatím jsem na blog j vložil fotografii pořádného kance.

21

Tak jsem článek o nebezpečných laanýžích dopsal. Poznáte ho na burle.blog.cz podle snímku kance, tedy mne!

Koncem prosince vědci v Českých Budějovicích, na tiskové konferenci, které jsme měli tu čest se zúčastnit, upozornili na nebezpečí konzumace jelenky obecné. Houba je převelice oblíbenou pochoutkou divokých prasat, kteří zejména v zimě, kdy je v lesích a na polnostech nedostatek potravy, jí rádi vyhledávají.

22

Lanyz se uchovava v lednicce. Je vyborny kdyz se nastrouha na testoviny (siroke nudle) ochucene jenom maslem a parmazanem. Muzete jej nastrouhat, ale vzdy jen malou trosku (ma velice vyraznou chut), na maso nebo do vsech pokrmu kde pouzivate i jine houby. Muze se jim ochutit i olivovy olej a ten si potom kapnete na vse co se da.
Ja ziji uz pres tricet let v Italii a lanyze miluji.

23

Ahoj, tak mi se taky zadařilo včera, díky slimákům, les - smíšený a stopa po slimáku jak blázen , tak jsem si říkala co v té kupě listí moh žrát , zahrabala jsem a ejhle hejno lanýžů .  Jako mykolog amatér jsem okoštovala a fakt delikatesa. Zdravím Všechny mykology. Pavlína

24

Škoda přeškoda, že sem nemůžete vložit fotografie. Tím by byl váš zážitek i zážitkem naším. Nemáte nějaký odkaz na vaše fotografie?

25

Polsko http://pszwajda.wix.com/truflewpolsce
http://www.youtube.com/watch?v=jkgAcUFmQaA