1

Téma: orientace v terénu

Orientace v přírodě.Dnes víceméně užíváme GPS.Ta někdy zlobí u energetických zdrojů a někdy prostě chybí signál.Kompas zase zlobí v místech výskytu železitých rud ve skalách,či prostě zapomeneme,že něco železného máme při sobě.Sluníčko – zdroj života i přesné navigace.Ráno vychází na východě.V poledne je na jihu /platí na severní polokouli./.Večer na západě.Hodinky a slunce.Na severní polokouli  namíříme hodinovou ručičku na slunce a když rozpůlíme úhel mezi hodinovou ručičkou a dvanáctkou  získáme směr jih.
   Příroda: mechy a lišejníky na severu,kůra na jihu je silnější,letokruhy stromu hustší na jihu.Listí je bohatší na slunečné straně a i květy se obrací za sluncem.Pozor ,ale tyto úkazy nemusí být zcela pravdivé – musíme posuzovat více úkazů a ne na jednom místě.Jako sporné se jeví například tvrzení o sněhu,který se drží na severní straně/může být naván jiným směrem – větrné víry a proudění dle místa/,mraveniště ,na severu je strmější  - u skal je jiné stavění /vyhřívané stěny/.I já jsem několikrát procházel pařezy po porážce a našel jsem anomálie / asi fyzikální geopodmínky/.Včelí úly mají česna na jih – záleží na včelaři !Kostely mají oltář na východ – zpravidla neplatí,platilo pro románské kostely.Triangulace  - mezníky mají letopočet či značení směrem na jih – zpravidla je nenajdete.
                 Spíše se prostě zeptejte lidí,kde jste!
     Hodně štěstí v návratu domů přeje Waketai.

2

Re: orientace v terénu

V české republice mám v kapse jednoduchý kompas a pořádnou mapu. To úplně stačí. Čím více budou mladí lidé používat GPS, tím více zblbnou. V mozku je takový šuplíček, který je určen k orientaci. Když ho nebudou pravidelně používat, tak mozek bude mít o jeden šuplíček méně. Pračlověk, pozdější lovec, žádnou buzolu neměl, ale v orientaci byl určitě kabrňák. Protože ten šuplíček měl pravděpodobně větší, lepší. -vb-