1

Téma: Lidové zvyky v jednotlivých oblastech

Jen takový podnět pro případné příští forum,by se dalo také u každé(nebo respektivě u  popsaného místa) seznámit čtenáře výletníky,nebo případného nívštěvníka toho,kterého místa,seznámit nebo popsat místní tradiční zvyky.Např.v současné době začal Advent-začátek církevního roku,tak třeba informovat o zvycích,jako je řezání barborky(ne osoby,ale většinou třešňových nebo jiných větviček na svátek sv.Barbory- patronky horníků),nebo různé tradice kolem Mikuláše,kdy kde chodí ,chodí se místy i se sv.Luciíé(13.12.) tradice kolem vánoc apod.Dalo by se pokračovat,neboť celý rok se něco slaví ze svátků ,dodržují se tradice apod.Mnozí mladí  dnes ani pořádně nevědí jak vznikla tradice vánočního stromu,duševní pohoda by měla být zdůrazněna,neboť té komerční nepohody má dnešní člověk více než dost.Nevím,zda je mi rozuměno,je pěkné na snímcích od všech příznivců Výletníka,pozorovat jak je ta naše zemička pěkná,ale k dokonalé kráse by mělo patřit i takové příznivé duševno.Jinak všem čtenářům přeji vše nejlepší a hodně pěkných poznatků při putování naší vlasti.Přeci je ten počítač snad nejlepší vynález člověka,že ?....

2

Re: Lidové zvyky v jednotlivých oblastech

No asi by to něco chtělo,ale mám dojem,že stejně by to nikomu nic už dnes neřeklo.Vzali jsme vánoční stromeček od němců.Santa Klaus je západní.Pomalu tu začíná lidovět Helovín.Ono i lidové spolky zanikají jakoby se zato lidé styděli.Baráčníci pomalu mizí.Místo toho jsou tu samé militantní spolky oslavující bitvy ve všech obdobích.Místo slovanů samí keltové,indiáni a kovbojové.Ne nemám nic proti koníčkům,ale mám dojem ,že to je nějak jinak a jde to jinou cestou než by to mělo být.Myslím,že sice děti dostanou jakýsi základ ve škole o lidové tradici,ale ta se střední školou zcela mizí.Pak i doba PC,DVD,CD vše směřuje k amerikanismu.Nedávno jsme měli debatu o populární hudbě a zjistili jsme a shodli jsme se ,že za posledních 20 let neznáme pořásnou písníčku z Polska,Maďarska natož ze států bývalého SSSR.Co dodat...natož nějaký film.O lidové tvořivosti u nás taky.Jsou sice slavnosti,ale ty se drží sem tam na jihu čech a na moravě,ale kdysi bývalo různých slavností,dožínek a festivalů,dnes je to bída.Chodíval jsem na majálesy,poutě - to upadá.

3

Přeci jen mi to nedá,abych alespoň ještě poděkoval tomu prvnímu(waketai),moc dobře se mi s Vámi komunikovalo,máte dobré nápady a doufám,že se jednou poznáme na nějaké té túře,buď tady u nás na severu Čech,kde jsem doma,nebo i případně někde jinde.Podle"ukecanosti" bychom se měli určitě poznat.To není hanobení,ale lichotka,protože povídáním,nebo-li kecáním,jak říkal můj letos zemřelý přítelcestovatel se jinak lidé nepoznají.Určitě Vás zvu v létě na Annaberk u Lobendavy,kde vždy začínají poutě tady v těch končinách a právě ta zvláštní konspirativní atmosféra zdejších poutí,zvláště před rokem 1989,mi dodávala chuť poznávat a poznat více,než co "dovolovala" školská a jiná pravidla té doby a díky tomu jsem poznal plno zvláštních a krásných lidí s bohatou myšlenkovou zásobou a byť jsem se naučil jen troch mluvit rusky a snad i španělsky,poznal jsem později i pěknou němčinu a angličtinu.No dost již,přejí Vám i ostatním jen to dobré a ponechte si soudnost k věcem co dějí okolo.Nepodléhejme panice z politiky,neboť blbost lidská je nekonečná,ale chytrost a vědění je o řád větší a to zlé dobremutlumí.Tak AHOJ !!!

4

Díky kamaráde za pěkná slova a pokec.Jsme asi na stejné vlně.Škoda,že se nazapojili jiní lidé,vypadá to tady,jakoby jsme tu byli jen dva -snad tři.To taky asi o něčem svědčí.No připadám si jako mohykán -proto asi to moje jméno Waketai.Přeji Ti nadále hezké počasí ,hlavně dobré zdraví v této chřipkové sezoně.

5

Tak se udělalo venku opět pěkně a čekám až se vnouček vyspí,abych vzal svého psa a vyrazili jsme všichni tři někam do okolí našeho krásného městečka.Nemělo by nám něcokazit radost v tomto předvánočním čase,i když to vypadá jak nikdy jindy.Začátkem prosince a pomalu prožíváme jaro,jakje příjemně.Proto ještě jednou všem příznivcům pěkné procházky přeji hodně zdraví a radost z pohybu.