1

Téma: Pokud budeme váhat,tak moc památek nezachráníme

Je to smutné,ale v příspěvku od Waketei se dozvídám o předražovaných nákladech na opravu.To je pravda a sám jsem zažil u své sestry v Dobřenicích,která je tam starostkou,jak si mnohdy vymýšlejí i pracovníci Státního památkového úřadu a nesmyslnými předpisy a ´jejich dodržováním zvyšují  finance na tzv.ochranu památek.Mají tam v poli.tak napůl cesty mezi vlastní vesničkou a dolní částé,kde mají též nádraží barokní sochu sv.Jana Nepomuckého,je to taková pěkná socha ,kterou tam v době baroka nechal postavit asi majitel panství,některý z pánů Dobřenských,možná i jako poděkování,že Turci kdesi prohráli válku s císařem(u Vídně) .No nic,jen je nepochopitelný příkat Státního památkového úřadu,že na rekonstrukci,případně očištění sochy dostane obec peníze jen za podmínky,že sochu přemístí obec na lépe"hlídané" místo dovsi,třeba ke kostelu,nejlepší by bylokdyby sochu umístili do jakéhosi přístavku,který by se dal zamykat.Ano,několika tunovou sochu vykopat a odvézt z prostředka pole  je dost velká zátěž pro případné stěhování,natož pro zloděje(toho by si snad lidé i všimli,že je tam někdo,kdo tam nemá být.Umístěnímsochy sice ke kostelu,ale poměrně klidné místo,schované za hradbou od ulice a z druhé strany chráněné zámeckým parkem,to je ono.to je jako připravit půdu pro případného zloděje,protože v obci když by jeřáb s nákladním autem "operoval",tak je to méně podezřelé,než uprostřed polí.Hold máme to na úřadech a nejen v Pardubicích,ale po celé zemi,hlavy.Nevím tedy jak tyto hlavy přemýšlí,ale asi to je dobou,protože kdejaký šéf úřadu své podřízené honí aby šetřili,ale stále je to zmatečné a ve své podstatě neúčelné.Protože pokud se nezačne šetřit na takovýchto šéfech,tak nevidím důvod věřit tomu,že se na ty památky dostane včas,Největší boloestí je však zjištění,že to v tomstátním sektoru a posléze i na samosprávách vrže obdobným způsobem .Tak si myslím,že snad dřív(jako tím myslím dobu kolem začátku 19.století,používali lidé hlavu opravdu k přemýšlení a ne jako dnes...

2

Re: Pokud budeme váhat,tak moc památek nezachráníme

Je to smutné,když boží muka,smírčí kříže,patníky se musí stěhovat k radnicím,zámkům a hradům.Taky jsem osobně koukal jak mizí boží muka z Černovického pole do umělého skanzenu u nás v lesoparku.To si asi děláme sami,že si už nevěříme?Nebo,že se opravdu tak v naší republice krade.Jinde ty památky stojí na místách od nepaměti. S tím,že je odstěhujeme jinam,ztrácejí patníky a smírčí kříže svoji tvář a duchovní pointu.Sám jsem zachránil smírčí sloup a mám ho na zahradě za plotem/nalezen jen jeden metr od plotu při údržbě cesty - takže je tam kde má být ! soused mi řekl že byl povalen a přelomen při úklidových pracech na silnici/.

Naposledy upravil: waketai (27. 11. 2009 18:02:04)

3

Ochrana památek je naší věcí.Chtěl bych říci,tím,že bydlím v pohraničí,zde jsem se narodil,takže mí spolužáci nám(ještě jednomu kolegovi z Liberce)říkali Sudeťáci,tak jsme se ani nijak nehněvali,neboť to byla pravda(člověk si nevybírá rodiče a ani místo narození...),tak jsem jaksi citlivěji vnímal rozdíly v pohraničí a například na moravském Slovácku,kam jsem mohl dojíždět za známými.To býval rozdíl,u nás olámané kříže Božích muk,zpustlé hřbitovy chátrající kostely i zámky.To byl velký rozdíl,neboť u nás ta úcta v krajích po Němcích nebyla až tak velká.Je to nyní trochu jiné a mnohdy za nás domácí se starají nebo postarali rodáci z těchto krajů před lety vyhnaní.Ale jaksi to je stále málo,neboť my,nebo spíše náš stát zde "leta úřadoval",ždímaje z lidí co se dalo,takž lidé utíkali a utíkají do vnitrozemí,kde je přeci jen trochu jisté práce.Je to takový velký kolotoč.Díky mnoha těm bezejmenných i známým,že za uplynulých 20 let se stihlo poměrně dost opravit,i když by bylo třeba toho udělat více.Kde chybí lidé,chybí i peníze,to jsme si již zvykli,ale snad do budoucna by to,mohlo být lepší právě proto,že formální hranice již byly zrušeny.Je velkou pravdou,že pokud by zůstal zachován vývoj v roce 1968,tak jsme zase o něco dále,nejen "matriálně",ale hlavně duševně.Tam kde lidé ,ají úctu k druhým a úctu ke svým předkům,tam je určitě lépe a lépe se i chovají k památkám,které sice jakoby nepatřily nikomu,ale přesto patří nám všem.

4

Ano chybí nám úcta k minulosti.Je ale jasné,že když přišli lidé do pohraničí tak neměli žádnou úctu ani vztah k těmto oblastem,natož k historii.Zvláště když lidé přišli jen rabovat a vyždímat zbytky .Znám celé obce jež byly odvezeny vlaky na Slovensko a na Ukrajinu.Co je ale zajímavé,že to zlé hodně dlouho přetrvávalo v lidech a nebyl tu proto vztah k lidem,nebyl vztah k ochraně přírody natož k památkám.Ze všeho se udělaly učňáky,kasárna a školící střediska,ústavy a domovy pro mládež,kterých tu bylo nejvíce z republiky,jakoby sem se schovávalo to nepříjemné a zlé.Začalo rabování  a těžba uranu a uhlí,devastace započala.Konec památek a tradic.Hromadně se rušily obce vč.památek,které se ani nikdo nesnažil deponovat.Zbyly jen fotografie a kresby.Viz www.zanikleobce.cz.

5

no,tu webovou stránku www.zaniklé města,obce.cz také znám a je zajímavé,že i když jsem na Šluknovsku prožil prakticky celý život o mnohých věcech jsem ani nevěděl,jako spíše jsem je tušil.Jak říkával můj tatínek,psát a psát a někomu sdělit své vzpomínky,dobré i zlé,aby když ne z rodiny,tak ostatní si to mohli někde přečíst.Znal jsem mnoho těch zdejších rodáků,které již nebude možné poslouchat,neboť jsou na věčnosti a to je škoda.S každým člověkem odchází kus historie a zkušeností,jen to dobře "použít" ve prospěch všech.To by byl asi vynález jako Perpetum mobile,mít databází zkušeností a rad.Pro to asi je dobrý i ten náš počítač,prostřednictvím kterého můžeme"kecat" co nám libo,že?Snad to je takový jeden článek ,který nás sbližuje alespoň ve společném tématu jako je krása a rozmanitost našeho "Králoství českého-země sv.Anežky a sv.Václava"...