1

Téma: předražené opravy a nebo jak kde?

Souhlas s článkem Anton.Já se spíše pozastavuji nad tím jak jsou opravy památek drahé.Myslím že až moc a není nikoho kdo by to kontroloval.Vezmu to od počátku: miliony na expertizy,pokud je nějaká váhavost,platí se další.Projekty a těch je !Další desítky milionů.Nákup drahých materiálů a práce odborníků.Miliony a miliony.Bohužel já jako stavební technik mám mnoho kamarádů stavařů a vím ,že se drahé materiály dávají i tam ,kde to nemusí být.Že to co udělá renomovaný sochař restaurátor udělá i často zedník Karásek.Leckde to dílo stejně provede dobře obyčejná stavební firma - ale i to se počítá jinak v rozpočtu a i jinak se to vyúčtuje.Pro příklad :obyčejné zateplení v ceně 25 000 Kč dělají památkáři za 90 000Kč /stejné hmoty a provedení/.Další příklad: dvě stejné chalupy na hranicích okresu .1 chalupa - zde povolena eurookna a lepené trámy,2 chalupa jen ručně tesané trámy,okna a dveře - truhlářská práce a kované hřeby.Takže tak to chodí.
   Nedávno mně překvapil rozpočet nad Betlémem v Kuksu -pouze odvodnění bude stát přes 8 mil.korun.Normální firma za dozoru odborníka by to provedla za 750 000Kč.Ne-li dříve v akci Z by si to obec udělala pomalu zadarmo.
   Mám modrou knížku a tak jsem si vojnu odkroutil na MNV na akcích Z a tak vím,co se všechno dělalo.Mělo to smysl /bohužel v 70a 80 letech si sem museli chodit lidé povinně odpracovat hodiny za různé povolenky/,ale zprofanovalo se to.Dnes proto nikdo nic neudělá zadarmo pro obec či duhé.Je to škoda,ale nedivím,je to dobou -máme existenční problémy,i troje zaměstnání.Nedivme se proto,že oprava památek je opravdu byznys ,kde se točí peníze,kde se podmazává a určuje kam peníz půjde a kam ne.
   Na závěr si neodpustím  - proč máme tolik přecpaných drahých depozitů plných zajímavých a krásných věcí/sám jsem jich několik navštívil/ a některé sály hradů a zámků zejí poloprázdnotou?To je co mně nejvíc dnes ser...