1

Téma: stará Křímovská železnice a Gabrielka- technické památky

V poslední době se velmi dobře stát stará o památky typu hrady,zámky,kostely ,ale nějak zapomíná na technické památky všeho směru.Příkladem je stará trať z Křímova do německa.viz www.zeleznice Vanovi.cz.Přečti si i nějaké moje články a popřípadě navštiv toto místo.Krásné pískovcové stavby se tu rozpadají.
Totéž památky staré hutě Gabrielka - Gabrielino údolí a  Načetínské údolí.Stavby/tedy zbytky/ hutě postavené z části z modrých tvárnic strusky jsou ojedinělé v Evropě.Nacházejí se tu i náhony mlýnů.
     Vše se dnes rozpadá a strašně rychle zarůstá přírodou.Vážíme si odkazu a úmorné práce našich předků?
Jistě takových památek jsou stovky ...

2

Re: stará Křímovská železnice a Gabrielka- technické památky

nelze než souhlasit s předešlým, buď se nechají technické památky spadnout (př. Kladno) nebo se nevkusně opraví (např. Vaňkovka v Brně). Nic proti komerčnímu využití a případným dostavbám, aby díla sloužily i dnešní době, ale vkusu se v Česku holt někdy neodstává.
Pozn. Ovšem nim moc nevím o tom, že stát by se o památky hezky staral. Kolikrát jsou ruiny zachráněny jen díky trpělivé práci místních dobrovolníků, kterým nakonec město/stát/EU něco přispěje. Nicméně stát se na prvopočátku stará opravdu jen málo.